Home Genel Cv yada Özgeçmişimi nasıl öne çıkarırım ?

Cv yada Özgeçmişimi nasıl öne çıkarırım ?

4 1,016 views

Her gün binlerce kişinin iş aradığı, özgeçmiş gönderdiği, mülakata girdiği iş hayatında işverenin ve insan kaynakları departmanının dikkatini çekmek için alışılmışın dışında bir özgeçmişe yada cv’ye ihtiyacınız olucaktır.

Hazırlayacağınız özgeçmişin içeriğinin diğer özgeçmişlerden farklı olması, sizin aradan sıyrılmanızı sağlayabileceği gibi işi kapmanızı sağlayabilir. Bunun için birkaç basit kurala dikkat etmeniz yeterli olacak.

1) Özgeçmişinizi güncel tutun

İnternetin bir hayat tarzı olması nedeniyle adayların iş arama süreci de genellikle kariyer siteleri üzerinden gerçekleşiyor. Binlerce özgeçmişin yer aldığı kariyer sitelerinde fark oluşturmak için özgeçmişinizi her gün güncellemelisiniz. Özgeçmişinizi sık güncellemeniz güncel özgeçmiş filtrelemesi yaparak personel arayan şirketlerin dikkati çekecektir ve sizin bir adım daha önce olmanızı sağlayacaktır.

2) Özgeçmişiniz eksik olmasın

Eksiksiz özgeçmiş oluşturmanız sizin istediğiniz türden bir işe sahip olmanızı sağlayabilir. Bu konuda zaman ayırıp özgeçmişinizle ilgili sorulan tüm soruları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız sizin işveren tarafından ciddi ve kararlı olarak algılanmanızı sağlar. Eksik bilgilere sahip olan özgeçmişlerin dikkate alınmadığını unutmamanız gerekiyor.

3) Ön yazı ekleyin

İş arama sürecinde özgeçmişinizi gönderdiğiniz şirketlere özel görüşlerinizi ve planlarınızı içeren ön yazı yazmanız, ön yazıya sahip olmayan özgeçmişler arasından sıyrılmanızı sağlar. Bu da sizin işe kabul edilme ihtimalinizi artırır.

4) Başarılarınızı anlatın

Özgeçmişlerinizde başarılarınızdan bahsetmeniz işvereni etkilemenizin en önemli adımlarından biridir. İşverenler başvurduğunuz pozisyondaki işi yapabileceğiniz gösteren kanıtları bilmek isteyebilir. Daha önce çalıştığınız işlerinizden bahsederken performansınızı, çalışmalarınızın sonunda başardıklarınızı ve şirketin bundan ne tür bir yarar sağladığını somut örneklerle anlatırsanız işi kapma şansınız çok daha yüksek olacaktır.

5) Yazım hatalarından uzak durun

Özgeçmişinizi hazırlarken yazım hatalarından mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Bunun için özgeçmişiniz hazırladıktan sonra mutlaka kontrol edin ve ilgili birimlere ya da internetteki kariyer sitelerine sonda gönderin. Özgeçmişinizde yer alan yazım hataları, yanlış anlaşılmalara ve sizin olumsuz değerlendirilmenize neden olabilir.

6) Seçiminizi doğru yapın

İş arama sürecinizde hedeflerinize ve gelecek kariyer planlarınıza uygun olan doğru ilan ve firma seçimi yapmaya dikkat etmelisiniz. İş başvurusu yaparken hem kariyer hedeflerinize hem de ilanın içeriğine dikkat edin. Özensizce başvuru yaptığınız ilanlar, işverenler tarafından değerlendirilmeye alınmayabilir.

En güzeli ise, istediğiniz firmayı belirleyip o firmayı iyi bir şekilde araştırıp kendinize uygun bir pozisyonu oluşturup insan kaynakları personelini ikna etmeniz 🙂

Not ; Özenle yazılmış Cv örnekleri‘ni de dikkate almanız işinize yarıyacaktır.

Bir başka yazıda görüşmek üzere..

Yorumlarınız bizim için çok değerli.


4 COMMENTS

  1. Merhaba,

    İnternet ortamında bu tarz bilgi veren değerli yazıları bulmak gerçekten çok zorlaştı.

    Yazınız için tebrik ediyorum. Bu ilk yorumum genelde yorum yapmam ama bu yazınız gerçektten şahane olmuş.

    Sevgiler.

Leave a Reply