Home E-Ticaret E-Ticaret Şirketleri Artık E-Faturaya Geçiyor

E-Ticaret Şirketleri Artık E-Faturaya Geçiyor

0 738 views

E-Ticaret Şirketleri Artık E-Faturaya Geçiyor

E-ticaret sektörüne yönelik düzenlemeler yapan Maliye Bakanlığı’ndan bir düzenleme daha kapıda.

29 yaş altındaki girişimcilere 3 yıl vergi muafiyeti sunulacağı haberinin ardından yeni tebliğe göre online marketler artık müşterilerine kağıt fatura yerine e-fatura (elektronik fatura) düzenleyecekler.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in imzaladığı tebliğe göre e-fatura uygulaması 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren tüm online marketler için zorunlu hale gelecek. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen e-arşiv uygulamasının yürürlüğe girmesinin ardından internet üzerinden gerçekleşen satışların daha hızlı, güvenli ve düşük maliyetle yapılması planlanıyor.

Gerekli şartları yerine getiren firmalar bu uygulamadan yararlanabilme fırsatı bulacaklar. Maliye Bakanı Şimşek, bu uygulamanın sahte fatura riskini ortadan kaldıracağını söylerken, internet üzerinden gerçekleşen işlemlerin izlenebilmesinin yanı sıra bu alandaki vergi kayıp ve kaçaklarının önlenmesi için de bu uygulamadan yararlanacaklarını dile getirdi.

Firmaların kağıt faturaları 10 yıl boyunca saklamak zorunda olduklarını dile getiren Şimşek, yeni düzenlemeyle beraber firmaların e-faturaları elektronik ortamda saklayarak kağıt faturanın baskı, posta ve arşiv maliyetlerinden kurtulacaklarını da dile getirdi. Bu uygulamanın önemli ölçüde maliyet avantajı sağlaması beklendiği de belirtiliyor.

Tüketicileri de yakından ilgilendiren bu uygulama ile, online alışveriş yapan tüketiciler faturalarını e-posta adreslerine ya da telefonlarına gönderilmesini talep edebilecekler ve gelen bu e-faturalar kanuni olarak geçerli bir belge kabul edilecek.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinde bugün yayınlanan e-arşiv tebliğ tasarıyaburadan ulaşabilirsiniz.

E-faturanın yanı sıra dijital ortama taşınan bir diğer uygulama ise e-bilet oldu. Bir süredir havayolu firmalarınca kullanılmakta olan e-bilet uygulaması, 2013-14 sezonunda Futbol Federasyonu tarafından da kullanılmaya başlanacak ve e-bileti olmayan taraftarlar stadyumdaki maçlara giriş yapamayacak.

Kaynak : E-ticaret Mag

SIMILAR ARTICLES

Yorumlarınız bizim için çok değerli.


NO COMMENTS

Leave a Reply