Home Dünya En Güzel Bayram Sevinci Nasıl Yaşanır ?

En Güzel Bayram Sevinci Nasıl Yaşanır ?

1 1,421 views

Ah o eski bayramlar'daki en güzel bayram sevinci nasıl yaşanır diye düşünüyoruz ya !

Gencimizden yaşlısına, her bayram hayıflanırız “Ah O Eski Bayramlar”, diye çoğu zaman, gerçekten ne vardı ki , o eski Bayramlarda ?

O eski bayramlarda hasret, saygı, hüzün, sevinç,samimiyet, yardımlaşma, ibadet, sohbet ve sayamadığım bir sürü duygu vardı, tek tek duygularımızı körelttik sanki !

Şöyle bir eskiye dönelim isterim..

Saygı ile başlayalım ; Bayram öncesi ailecek çıkılan alışverişler nedendi ? Bayrama saygı’mızı göstermek için en güzel kıyafetleri alıp dolabımıza asıp bayram gününde onu giymenin hayalini beklerdik..

Sonra Hüzün ile devam edelim , Evet Hüzün ! Çünkü Arefe günü kaybettiklerimizi hatırladığımız gündü, Kaybettiklerimizi anıp dualar edip, bir nebzede olsa onlarıda sevindirmek, onlarada bayramı yaşatmaktı bayram..

ve Arefe günü bittiğinde son orucumuzuda açtığımızda bir Hüzün kaplardı şehr-i çünkü elveda ederdik o mübarek ramazana , ama hüzünün yerine birden sevinç alırdı yüz ifademize çünkü yarın Bayramdı, bayramda sevinç vardı !

Ve güneşin ışıklarının pencerelerimize vurduğu vakit bayram namazı için ibadet‘e kalkardık ve Camii’lere akın ederdik sığmazdık !

Hocanın vaiziyle beklerdik, namaza durmayı. Bayram namazı’nın kılınışını bir daha hatırlatmasıyla beraber namaza dururduk omuz omuza safları sıklaştırarak..

ve Salavatlar getirirdik coşkuyla ve hasretle çünkü salavata susamıştık, ve hoca tekbir getirdiğinde şükürümüzü ifade etmek için bayram namazımızı kılar dua’mızı eder camii’nin çıkışında , tüm cemaatle tanıdık tanımadık kardeşçe bayramlaşır evlerimizin yolunu alır o güzel imrenerek aldığımız bayramlıklarımızı çıkartıp giyinirdik, süslenerek..

Hasret vardı birde dimi  anneye, babaya, anneanneye, babaanneye, büyüklere onlara koşardık , Hasret giderip samimi hoş eskiyi andıran sohbetler ederdik..

Sonra boy sırasına dizilip  sırayla öğrendiğimiz duaları okuyup, harçlık bile alırdık..

ve aniden,

Birden Kapının Zili Çalardı ! Şeker yada harçlık bekleyen belki yetim, belki öksüz yada ne farkederdi ki ? Çocuk işte melek, gelirdi kapımıza en sevdiğimiz şekerlerden tatlılardan verirdik onlara hani belkide ufak bir harçlık verirdik yüzünü güldürmek için ..

ve en son sevdiklerimizi arardık hiç bıkmadan, çünkü onlardı hayatımızı güzelleştiren, değerini bilirdik..

En sonunda Ellerimizi Sema’ya Açar ve dua ederdik ; Rabbim bize nice hayırlı bayramlar nasip eyle diye..

Hep beraber bu duayı ederek, yazdıklarım ve yazdıklarımdan öte sevinçli , bol sohbetli Ramazanlara inşAllah..

Sürç-ü Lisan Ettiysek Affola, Yorumlarınızda Unuttuklarımı ifade ederseniz , onlarıda eklemiş olurum..

Bayramımız Mubarek Olsun..

Yorumlarınız bizim için çok değerli.


1 COMMENT

 1. Güzel anlatmissiniz.
  Akşamdan bayramliklari , ayakkabıları hazır eder, heyecandan uyuyamazdik.. Karışmasın diye askılıklara asardik ,dururdu.
  Namazdan gelecek büyüklerimizi büyük bir heyecanla beklerdik.
  Mahalleye çıkar tek tek herkesten itina ile şeker toplardik..tanımadığımız mahallelere bile giderdik..
  Kız kaçıranlar, maytaplar ..tüm bayram bu seslere aşina olur kulaklar.. Mahalleye gelen salıncaklı amcayi dortgozle bekler, binmek için sıraya gecerdik ve o sıra daha gelmeden amca giderdi. (Hiç bir bayram binememisimdir. 🙂
  Ailecek akraba ve mahalle ziyareti başlar, ceplerini ve cantalarimiz dolana kadar şeker, karnimiz sisene kadar tatlı yedirilirdik :)) hele vakum öpen teyzelerimiz korkularimizdi 😀

Leave a Reply