Home Genel Girişimciler için Ortaklık Kılavuzu

Girişimciler için Ortaklık Kılavuzu

               Türkiye’de ortaklıklar oldukça zor yürüyor. Başlangıçta iyi başlayan ortaklıklar kısa süre içinde dostlukların bitmesine ilişkilerin zarar görmesine neden oluyor. Çoğu zaman işle birlikte arkadaşlıklar da bitiyor. Bu ülkenin sosyo-kültürel yapısından kaynaklanıyor. Genelde insanlar protokol ya da anlaşma imzalamayı güvensizlik olarak algılıyor. Ortaklık ya da ticari ilişki başlamadan önce yazılı anlaşmalardan ziyade sözlü anlaşmaları tercih eden insanlar yıllar sonra bazı yetki ve sorumlulukların kullanımında anlaşmazlıklar doğuyor işlerin yürümesinde ciddi sorunlar çıktığında işletmenin iflasına dahi neden olabilen sorunlar olabiliyor. Eğer girişimciler ortaklıklarını yürütmek istiyorlarsa işin kuruluşu sırasında yetki ve sorumluluk dağılımı kar dağılışı yazılı bir protokol ya da sözleşme ile belirlenmesi gerekiyor. Ortaklıklarını yürütürken işletmenin finansal konulardaki karın paylaşımı sorumluluklar ve yönetim küçük de olsa her ortaklığın yönetim uygulamalarının başlangıçta belirlenmesi lazım geliyor. Ortaklık günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası olmasının yanısıra olumlu ve olumsuz özellikleri bulunan bir alan. Ortak olup olmamaya karar vermeden önce sektörde ortağınızın size ne gibi katkıları olacağını araştırın. İyi ortak sizi vezir eder kötü ortaksa rezil. Bu nedenden dolayı ortaklık işine ılımlı yaklaşan yok ya kesinlikle ortaklığın gerekli olduğunu düşünenler var ya da tamamen yararsız olduğunu.

ARKADAŞ İLE ORTAKLIK KURULMALI MI?

Takım ruhunuzun güçlü olması birbirinize uyumlu ve saygılı olmanızın gerekmesinin yanısıra birbirinizin kabiliyetlerini biliyor olmanız ve ona göre iş bölümü yapmanız gerekiyor. Genelde üniversite yıllarında başlayan ortaklıklar aile desteği ile geçinildiğinden karşılıksız saatler boyu mesai gerektirebilir. Tahammül sınırlarınızı zorlayan çalışma saatlerinden bıkmamak için sabırı olmalı ve kesinlikle hedefinizi iyi belirlemelisiniz aksi takdirde ortaklardan biri çalışma alanını değiştirmek isteyebilir ve diğeri yalnız başına kalabilir.

YATIRIMCI İLE ORTAKLIK NASIL KURULMALI?

Bir girişimci olarak sermayeye ihtiyaç duymanız gayet normal. Ancak size ilk teklifi yapan kişinin üzerine hemen atlamayın. Uygun para desteği her zaman başarı getirmez. Burada doğru ortaklık kurmak için ihtiyacınız olan şey yatırımcıya bazı sorular sormak: Beklentileri neler neden destek oluyor projeye paradan başka katkıları olacak mı para dışında projeye müdahalelerde bulunup sizin özgürlüğünüzü kısıtlayacak mı? Bu soruları kibarca ve usulüyle sorduktan sonra teklifi gözden geçirin unutmayın eğer iyi bir teklif olmadığını düşünüyorsanız banka kredileri her zaman maçta. Yakın çevrenizden de bir miktar para toplayabilirsiniz.

ORTAKLIK KARARI VERDİKTEN SONRAKİ İLİŞKİLER VE SÖZLEŞMELER

Mutlaka görev ve yetki tanımını ayrıntılı bir şekilde tanımlayan bir sözleşme imzalayın. Şirketi kim temsil edecek? Sorumluluklar? Ancak görev tanımı nasıl dağılış olursa olsun ortakla konularda mutlaka fikirlerini belirlemeli ve sağlıklı davranışlar için ortak kararlar vermeye çalışmalılar. Önyargılardan uzak açık fikirlerle ortağınızı dinleyin ki ileride şirketinizi en küçük fikir ayrılığından dahi kötü etkilemeyin.
Eğer birbirinize uymuyorsanız iyi niyetlerle ortaklığınızı erkenden bitirmelisiniz.

Arkadaşlar, benim yaşadığım aklıma gelen tecrübeler bunlar oldu sizlerinde fikir ve yorumlarını almak isterim, en aşağıda yorum kısmına yapabilirsiniz.

Aklıma gelen ve bazılarını yaşadığım tecrübeler bunlar sizlerdende aklına gelen fikri yorumu ve tecrübesi olursa en aşağıda yorum kısmına beklerim, sevgiyle kalın.

Yorumlarınız bizim için çok değerli.


3 COMMENTS

 1. Merhaba,
  Adım E. Malik ÇETİNKAYA. Gazi üniversitesi Elektronik Öğretmenliği son sınıftayım. Aynı zamanda Hava Kuvvetlerinde teknisyen olarak çalışıyorum. Mesleki gelişimim ve zamanımı iyi değerlendirmek adına ek iş yapmak istiyorum. Eğer müsaadeniz de olursa benim sorularım pazarlama üzerine olacak.

  Aydınlatma ve enerji verimliliği üzerine yeni bir site açtım. Adı effenlight.com . Aydınlatma sektöründe kendimi özel çabalarımla geliştirdim. Türkiye LED Aydınlatma üzerine çok gelişti ancak fiber aydınlatma ve yenilikçi aydınlatma konularında çok zayıf. Bende bu ürünler üzerine yöneldim. Çin’den numuneler getirtip bizzat detaylı bir şekilde inceliyorum. Kamuda çalıştığım için şirket kuramıyorum. Onun için Çin’den getirip satamayacağım. Size sorum açtığım siteyi blog gibi hazırlayıp hem halkımızı LED aydınlatma hakkında hem de diğer firmaları yenilikler hakkında bilgilendirsem iyi bir pazarlama stratejisi olur mu? Ayrıca siteyi sizce siteyi daha aktif nasıl kullanabilirim?

  İlginiz için teşekkürler. Ankara’da yaşıyorum yolunuz düşerse görüşmek isterim.

  E. Malik ÇETİNKAYA
  Twitter : @eff_enLi
  Cep no: 0555-5964321

  • Merhabalar,

   Öncelikle açıkçası fiber aydınlatma ve yenilikçi aydınlatma konusunda pek bir bilgim yok biraz araştırma yaptım ve birkaç firmanın bu işi yaptığını gördüm, ben olsaydım, bu işi hayal ediyor ve geleceğin teknolojisi olduğunu düşünüyorsam, o firmalarda çalışır ve işin daha çok içinde olurdum aynı zamanda yazdığım blog ile yavaş yavaş belli bir kitleye hitap eder sektörü öğretirdim, tabi burda sosyal medya’yı blog’u iyi kullanmak için çeşitli nüanslar var bu çok uzun bir konu ama bir kaç tavsiye elektronik ile ilgili forumlarda paylaşıp oralarda içerik sunarak, elektronikçilerin derneklerinde bulunarak tecrübeli kişilerle konuşarak ve elektronik ile ilgili fuarlar, konferanslar hepsinde bulunmaya çalışırdım, sonrasında bütün tecrübeyi(satış,üretim,pazarlama,lojistik) edindikten sonra öğret-sat modelini oluşturur, öğretirken satış yapmaya çalışırdım.

   Emil Güzeliş Zen Pırlantayı kurduğunda, pırlanta bilinmeyen bir üründü, öğret-sat modeli ile ilk önce kuyumcuya ve insanlara pırlantayı anlattı ve o anda yavaş yavaş satış yapmaya başladı, direk öğret modelini uygularsan satışta geç kalabilirsin.

   Naçizane fikirlerim bunlardır, ankara’ya pek yolum düşmüyor ama istanbul’a gelirsen bir kahve içeriz.

Leave a Reply