Home Dünya İş başvurusunda Önyazı nasıl yazılır ?

İş başvurusunda Önyazı nasıl yazılır ?

2 42,726 views

İş arama sürecinde, iş başvurusunda doğru hazırlanmış bir özgeçmişe eklenen etkileyici bir önyazı kişileri bir adım öne çıkarabilir. Becerilerini önyazıda uygun yerlerde kullanmak iş arama sürecinde önemli rol oynuyor. Günümüzde birçok şirket önyazı ile yapılmış başvuruları değerlendiriyor, bugün iş değerlendirdiğim yüzlerce başvuradan tecrübe ederek ön yazı nasıl yazılır onu açıklayacağım.
Önyazı nın son derece önemli bir araç olduğu iş dünyasında etkili ve doğru bir şekilde yazılmayan önyazı iş arama sürecinin verimli bir şekilde geçmesini engelleyebiliyor.
Peki, iş arayanlar özgeçmişleri ile birlikte gönderecekleri önyazıda nelere dikkat etmeli?
Önyazı mail yoluyla gönderilecekse maile hitap ederek başlamakta fayda var. Eğer iş arayan kişiler işe alım uzmanının adını biliyorsa, “Sayın” ile başlamalı ve kişinin adını yazmalı. Eğer kişinin ismi bilinmiyorsa “Sayın Yetkili” olarak hitap etmek ve yazıyı “Saygılarımla” diye bitirmek doğru olacaktır.
Hazırlanan önyazının CV’nde yer alan bilgilerle örtüştüğünden emin olmak büyük önem taşıyor Özgeçmiş ile bir bütünlük göstermeyen önyazının değerlendirilme ihtimali son derece düşüktür.

Önyazıda CV’ndeki iletişim bilgilerin ile aynı iletişim bilgilerini kullanmak dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli noktadır. Önyazı elden verilecekse CV ile önyazının aynı kalitedeki kâğıtta teslim edilmesi profesyonel bir yaklaşım olacaktır.
Önyazını yazarken CV’ndeki tüm bilgileri tekrar yazmaya kalkışmak sıkça yapılan hatalardan biri. Özgeçmişinde öne çıkartmak istenen önemli noktaların kısaca belirtilmesi  yeterli olacaktır. Önyazı, CV’in ile başvurulan pozisyon arasında bir köprü vazifesi görür.
Önyazının kariyer hedefleri doğrultusunda hazırlanması amacına ulaşmasında etkilidir. Önyazının başvurulan işe uygun olarak hazırlanması olumlu bir izlenim oluşturmaya büyük katkı sağlar. Başvurulan ilanın kodu varsa bu kodu önyazıda belirtmek önemlidir.
Önyazı hazırlarken kullanılacak yazı karakterlerinin ve fontlarının seçiminde aşırıya kaçılmaması çok önemlidir. Basit, şık ve gözü yormayacak fontların tercih edilmesi yazı ile muhatap olacak kişi için de kolaylık olacaktır. Yazı içinde birden fazla font kullanmamaya özen gösterilmelidir. Çok kullanılmayan, dekoratif fontlardan uzak durulması, önyazının etkileyici olmasına katkı sağlar.
Önyazının uzunluğunun makul düzeyde olması ayrıca önemlidir.

Not ; Eğer grafik tasarımcısı iseniz , cv’nizi basit ve şık bir tasarımla portföylo’nuz ile sunmanız sizi diğer başvurulardan önde tutucaktır.

İş başvurusu yapılan şirkette tanınan biri varsa bile bunun ön yazı da belirtilmemesinde fayda vardır.
Deneyimli bir kişinin iş başvurusu örneği ;

Sayın Yetkili,

Eğitim geçmişime ve kişisel özelliklerime uygun, şirketinize değer katabileceğim özellikle dış ticaret, ithalat-ihracat, uluslararası pazarlama departmanlarında çalışma arzumu belirtmek istiyorum.

Yurtdışında sektörel ve ürünsel bazda Türkiye’den en çok talep edilen mal ve hizmetler konusunda araştırma yapmaktayım. İstanbul Tüyap Fuarı’nda Mermer Fuarı başta olmak üzere spesifik ürünlere dayalı fuarları takip etmekteyim. Aynı zamanda tercüman olarak bu fuarlarda katılımcıların satışlarına yardım ettim. 25 Haziran 2013-14 Şubat 2014 tarihleri arasında Aktif Gümrük Müşavirliği firmasında İthalat Müşteri Temsilcisi olarak çalıştım. Burada bulunduğum süre içerisinde ürün araştırmalarım doğrultusunda İngilizce yazılı ve sözlü müşteri görüşmelerini yürüttüm, İzmir ve çevre illerde bulunan dış ticaret firmalarının mal çekim işlemlerinin yürütülmesine katkıda bulundum. Yurtiçi ve yurtdışı seyahat engelim bulunmamaktadır.

Çalışmak istediğim dış ticaret sektörü ile ilgili temel bilgi edinebilmek amacıyla, İzmir Ticaret Odası’nın düzenlediği Dış Ticaret ve Uluslararası Pazarlama Uzmanlık Sertifika Programı’nı bitirdim.

Özellikle insan ilişkilerinde empati ile yaklaşımımın, güler yüzlü ve pozitif oluşumun, takım çalışmasına değer vermemin, çevremle huzurlu ve uyumlu bir şekilde çalışmanın önemini bilmemin çalışma hayatında yardımcı olacağını düşünüyorum. Kısa vadede, eğitim geçmişimin ve kişilik özelliklerimin yardımıyla şirketinize değer katmayı, uzun vadede ise kendimi geliştirerek yükselmeyi hedefliyorum.

Sonuç olarak; ekteki özgeçmişimin şirketinize değer katabilecek uygun pozisyonlar için değerlendirilmesini rica ediyorum. Gerekli görmeniz durumunda daha detaylı bilgi vermek için sizinle karşılıklı görüşmek isterim.

İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Bir başka yazıda görüşmek üzere..

Yorumlarınız bizim için çok değerli.


2 COMMENTS

Leave a Reply