Home Genel Kariyeriniz için faydalı olabilecek 5 hobi

Kariyeriniz için faydalı olabilecek 5 hobi

Merhaba sevgili dostlar, yine bir pazar gününde ne yapalım dediğimiz zaman hem kariyerimize faydalı olucak hem kendimize faydalı olucak şeyler yapmak işimize gelicektir diye düşündüm ve bu blog’u yazmaya karar verdim.

Hobiler ve ilgi alanları kişilerin becerilerini ve karakterlerini gösterebilmeleri açısından önem taşıyor. Bu durumun farkında olan işverenler hobi ve farklı ilgi alanlarına sahip kişiler ile çalışmayı daha çok tercih ediyor.

Kariyer planlaması yapan, henüz iş hayatı ile tanışmamış ya da iş aramaya yeni başlayan adayların hobi ve ilgi alanları edinmeleri başarılı bir kariyer oluşturmaları için göz ardı edilmemesi gereken noktalar olarak öne çıkıyor.

Peki, hem kariyerinize katkı sağlayacak hem de severek yapabileceğiniz hobiler hangileri?

Size değer katıcak, Arkadaşlarınız ile görüşün ;

Sizlere artı değer katıcak sizlerden kariyer olarak daha iyi basamaklarda olan bir topluluk yada, arkadaşlarınızla buluşmaya görüşmeye çalışın, onların yaşam tarzlarına dikkat edip tecrübelerinden yararlanın eksik olduğunuz yerleri danışın..

Kitap okuyun

En çok bilinen ilgi alanlarından biri olan kitap okumak, kişilerin olayların ve gelişmelerin iç yüzünü öğrenmesi, kendilerine olan güvenini artırmaları açısından son derece etkilidir. Kitap okumak, kişilere aynı zamanda düşünce ufkunu geliştirme imkânı sağladığı gibi geniş bir görüş açısı da sağlar. Kitap okumayı düzenli bir alışkanlık haline getirenler olayları inceleme yeteneğini daha çabuk bir şekilde kazanır. Kitap okuyan kişiler çok okumanın beraberinde getirdiği zengin kelime dağarcığına sahip oldukları için etkileyici konuşarak hitap ettikleri kişilerde de etki uyandırabilirler. İş görüşmelerinde zengin kelime dağarcığını kullanarak etkileyici konuşmak son derece önemlidir.  Kitap okumak insanlarla ilişkileri ve iletişimi güçlendirdiği gibi kişilere daha sosyal bir karakter kazandırır. Geniş kelime dağarcığına sahip olan kişiler iş hayatında daha fazla kavramla düşünebilinir ve karşılaşılan sorunlara karşı kolay çözümler geliştirebilir.

Satranç oynayın

Satranç, zihinsel gelişime katkı sağlayan en önemli hobilerden biridir. Satranç oynayarak alternatifler üzerine düşünmeyi öğrenme, alternatifleri kıyaslama, hızlı ve sonuç odaklı karar verebilme, sonuç odaklı düşünebilme gibi birçok faydalı özelliği kazanmak mümkündür. Kişilerin kendilerine olan  güvenme duygusunu geliştiren satranç dikkati toplamaya yardımcı olduğu için iş hayatında dikkat eksikliği problemi yaşayan kişilere son derece faydalı olacaktır.

Bulmaca çözerek hafızanızı zinde tutun

En zevkli hobilerden biri olan bulmaca çözmek, düşünmeyi ve akıl yürütmeyi kolaylaştırır. Kolay öğrenmeyi, öğrenilen bilgilerin kalıcı olmasını sağlayarak kelime dağarcığının gelişmesine yardımcı olur. Sınırlı sayıda kelime kullanarak konuştuğumuz günümüzde kelime dağarcığının genişlemesi hem kariyer hem de karakter gelişimi açısından son derece önemlidir. Bulmaca çözmek dil gelişimini hızlandırdığı gibi beyin gücünü destekleyerek hafıza kaybı yaşanmasını da engeller. Tüm bunların yanı sıra kavrama, hatırlama, problem çözme gibi kabiliyetleri artırarak kişisel gelişime katkı sağlar.
Yabancı dil öğrenin

Yabancı dil öğrenmek hafızayı geliştirmek açısından faydalı olan hobilerin başında geliyor. Kişilerin kendini ifade etme kabiliyetini geliştirdiği gibi zihin gelişimine de ciddi katkı sağlar.  Yabancı dil öğrenen, yabancı dil konuşan kişilerin kelime hazinesi genişler, bunun yanında konuşulan ana dilin de yeni alanlarda kullanma becerileri artış gösterir. Yabancı dil bilmek kişilere farklı iş kapılarını açabileceği gibi mevcut işinde de yükselmelerini sağlar. Yabancı dil bilenler resmi görevlerde ve uluslararası, yabancı kaynaklı şirketlerde çalışma sağlar.

Enstrüman çalın

Bir müzik aleti çalmak, kişisel gelişime en çok katkı sağlayan hobilerdendir. Müzik aleti çalmak beynin sol tarafını güçlendirdiği gibi hafızayı ve zekâyı da önemli geliştirir. Stresin her geçen gün daha çok arttığı günlük hayatta başarı için gerekli olan motivasyonu, estetik ve yapıcı düşünme kapasitesini artırmak açısından müzik enstrümanı çalmak son derece önemlidir. Müzik enstrümanı çalmak kişisel gelişimin yanında yeni kariyer kapılarını da aralayabilir. Hem kendi mesleğini yapan hem de çaldığı enstrüman sayesinde para kazanan birçok kişinin var olduğu bilinen bir gerçek.

Yorumlarınız bizim için çok değerli.


NO COMMENTS

Leave a Reply