Home Genel Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalı ?

Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalı ?

0 1,957 views

Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalı ? , sosyal medya yönetimi , sosyal medya ajansı , sosyal medya kullanımı bu yazıda okuyabilirsiniz.

Markanızı bu denli popüler olan sosyal medyaya entegre etmek, yönetimi ve pazarlaması çok zorlu bir yoldur. Ancak bu yolun sonunda elde ettiğiniz tanınırlık ve müşteri trafiği emeğinize kazancınızı ona katlayarak değer. Hele hele markanızın adı henüz duyulmamışsa ve ilgili marka adı başka biri tarafından alınmışsa işiniz çok zor. Öncelikle markanın hesap uzantılarını belirlemelisiniz ve hemen almalısınız. Aktif ya da pasif olarak kullanılacak olan tüm hesaplar marka adına tescil edilmelidir.

      NASIL HAREKET ETMELİYİM ?         

Sosyal hesaplarınızı belirler belirlemez vizyonunuza ve kurumsal algınıza göre görsel ve metinsel çalışmalara başlamalısınız. Görsel çalışmalarınızı da tamamladıktan sonra markanızın sosyal medyadaki entegrasyonu da tamamlanır ve içerik paylaşımlarınıza da başlayabilirsiniz. Yolunuz açık olsun. Bu içerik paylaşımlarınızda tüketici algısı ve psikolojisini göz önünde bulundurabilirsiniz. Doğru kullanıldığı takdirde marka bilinirliğini arttıran ve müşteri sadakatini güçlendiren sosyal medyada marka yönetiminde ilk olarak kitlenizi belirlemelisiniz. Bu kitleyi belirledikten sonra iletişiminizi kurmaya başlayabilirsiniz.

AVANTAJLARIM NELER ?

Her şeyin çok hızlı değiştiği inanılmaz bir iletişim hızına sahip olan sosyal medyada reklamlarınızı sadece doğru kitleye göstererek inanılmaz bir kar ve zaman karına  geçmeniz sağlanılabilir. Hakkınızda ne konuşulduğunu anında duyarak hatalarınızı düzeltmek ve övülen yanlarınızı anında geliştirebilirsiniz.

SOSYAL MEDYAYI NEDEN KULLANMALIYIZ?

            İlişkilerinizi doğru kitleyle geliştirmek markanızın bilinirliğini arttırarak satışlarda öne geçmek tanıtım ve promosyonlara daha az para harcayarak kampanyalarınızdan hedef kitlenizi anında haberdar etmek müşteri potansiyeli taşıyan kitleleri daha iyi tanımak için yapılan pazar araştırmasını kolaylaştırmak sizlere yeterli gelmiyor mu?

FARKLILAŞMAK VE HEDEF KİTLEMİN DİKKATİNİ ÇEKMEK İÇİN NE YAPMALIYIM?

           Bu sihirli ve kazançlı yöntemi ilk keşfeden siz değilsiniz büyük markaların sosyal medya için ayırdığı bütçe artıyor sosyal medyada kurdukları imparatorluk büyüdükçe büyüyor. Bu büyük markaların izlediği yolu izleyerek büyümek mantıklı gibi görünse de yaratıcı ve sizi ön plana taşıyan bir fikriniz olmadığı sürece arka planda kalmaya mahkûmsunuz. Mutlaka şahsınıza münhasır stratejiler belirleyerek insanların orjinal ve sıra dışı olana ilgisini kullanmalısınız. Herkes güzel ve ucuz ürünleri sever makul fiyatlarınızla tüketicinin dikkatini başlangıçta çekebilseniz de slogan kalite ve dayanıklılığınızın sürekliliği sizi sosyal medyanın incisi yapacaktır.

Sosyal medyada yükselişe geçmenin yollarını konuştuk şimdi bir o kadar önemli olan ve önünüzü aydınlatacak başka bir konuya değinmeliyiz:

SOSYAL MEDYADA YAPILAN HATALAR NELERDİR?

           Ne kadar hızlı gittiklerinin bir önemi yok nereye gidecekleri ile ilgili bir fikirleri yok ve sonuçta fena tosluyorlar. Mutlaka bir amacınız olsun. Çok takipçiye hızlıca ulaşmanıza gerek yok az kişiden oluşan hedef kitle alakasız kişilerden oluşan çok takipçiden iyidir. Tek yönlü iletişimden uzak durun tüketicinin fikir ve tavsiyelerini de dikkate alın müşterinin hitap ettiği grupları destekleyip gözlerine girin. Şeffaf olmamak kendini anlatıp müşteriyi dinlememek markalarını olduğundan farklı göstermeye çalışmak yapmamanız gereken hatalardan sadece birkaçıdır diyebiliriz, daha uygun kullanım içinde sosyal medya ajansı’ndan danışmanlıkta alabilirsiniz.

Bu yazımızda şimdilik bu kadar, Herkese iyi haftalar 🙂

 

Yorumlarınız bizim için çok değerli.


NO COMMENTS

Leave a Reply