Home Genel Nasıl Başarılı Oluruz ?

Nasıl Başarılı Oluruz ?

0 7,132 views

Nasıl Başarılı Oluruz ?

Bir çok insan, hayatta başarılı olmak istiyor aslında çok basit bu amacı gerçekleştirmek için kişinin kendini disipline etmesi zor olarak gözükebilir o kadar dikkat dağıtıcı şey var ki yaşamımızda, sizlere bir kaç adım tavsiye edeceğim,  başarılı olmak için sizlere yardımcı olacaktır.

1- Adım / Hayal Et

Hayal-et

Başarılı olmayı öncelikle hayal edin, çünkü Einstein hayal gücü’nün bilgiden daha önemli olduğunu söylediğini biliyoruz, bilgiden önce hayalimiz olması gerek. Bir mühendis düşünün bir köprüyü kurarken önce hayal ediyor ve sonra inşaa ediyor , sizde birer başarı mühendisi olabilirsiniz.

Bir kaç dakika hayal kurun kendinizi bir filmde gibi hissedin başarılı olduğunuzu başarının verdiği hissi insanların saygısını sevgisini yaşamınızın kalitesini düşünün, ve en zor zamanlarınızda bu hayali gözünüzün önüne getirebilirseniz dışarıda ki dikkatinizi dağıtan herşeyden uzaklaşmış olup başarıya odaklanabilirsiniz.

2-Adım / Hedeflerini Belirle

hedef-belirle

Amaç ve hedeflerinizi belirleyin, ne için yaşıyorsunuz hedefleriniz neler ? Peki nasıl amaç bulabiliriz , yapmanız gereken şey size bu dünyada ne haz veriyor , çok zengin olmak mı ? , insanlara faydalı olmak mı ? saygınlık mı ? çünkü bu amaca aşık olmanız gerekiyor, amacınızı belirledikten sonra bu amaca gidicek önce küçük hedefler belirleyin bu hedeflere vardıktan sonra büyük hedeflere doğru adım atın ve en sonunda amacınıza ulaşmak için bir sevgiliye ulaşır gibi aşk ile ilerleyin.

3-Adım / Amacınızı belirleyin

GOALS

Başarının sizin için anlamını bir kağıda tanımlayın, başarıyı tanımlayamazsanız başarılı olamazsınız, net hedefler belirleyip onları adım adım yazın, ve kendinize öncelikle küçük hedefler belirleyin.

Örn. Siz bir büyük bir holdinge girip 2 sene sonra Ceo olmayı hedeflemeyin, 2 sene sonra departman müdürü 2 sene sonra genel müdür yardımcısı 2 sene sonra genel müdür gibi tamamiyle farazi rakamlar olmakla beraber küçük hedefler belirleyip giderseniz başarıya ulaşmış olur ve daha emin adımlar atarak büyük hedefi kazanmış olursunuz.

4-Adım / Özgüveninizi kontrol edin.

confidence

Kendinize güvenin fakat körü körüne değil, her insan için maalesef bu farklıdır, bazı insanlar kendine çok güvendiği için kendini geliştirmeyi bir kenara bırakıp özgüveni ile herşeyi yapmaya çalışırlar fakat başaramazlar onun için kendinize güvenmeden önce kendinizi tanıyın ve unutmayın az özgüven ilede giç bir zaman başarılı olamazsınız.

5-Adım / Zaman Çizelgesi Hazırla

bill-gates-timeline

Hedefinize ulaşmak için bir zaman çizelgesi oluşturun ve bu zaman çizelgesine uyun, çünkü bu zaman çizelgesi hedefinize ulaşmak için sizi her zaman ateşliyecek ve zamana yetişmek için kendinizi o işe odaklıyıp başarıya erişebiliceksiniz.

6-Adım / Becerilerini belirle

özellik

Hedeflerinize ulaşmak için gerekli şeyleri becerileri metaryelleri belirleyin, Örn. Eğer ünlü bir konuşmacı olmak istiyorsanız, geniş bir kelime , konuşma bilgisi, okuma, diksiyon , nitelikli bir ses ve sunum bilgileri gerekir. Bunların eğitimini almak gerekir buda her bir kısa hedefin uzun vadeye erişmesi demektir.

7-Adım / Meraklı Ol

170_63_680_252_1024-Merakli-Bebek

Hayat hakkında Meraklı Olun, bir çok başarılı insanın doyumsuz bir merağı vardır, meraklı insanlar birşeyi bulana kadar peşini bırakmaz ve o şeyi çözmek için tüm merakını verir.

8. Adım / İşi uzmanlarına yaptır.

dışarıya-iş-yaptırmak

Her zaman süpermen olamazsınız, bazı işlerinizi dışarıya yaptırarak hem zaman kazanır hemde kendi becerilerinize odaklanabilirsiniz örneğin ; sizin sesiniz, diksiyonunuz iyidir fakat bilgi ve yazım konusunda eksiksinizdir bunu daha iyi yapabilicek birisine yaptırıp diğer işide siz yapabilirsiniz.

9.Adım / Küçük hedefler belirle

küçük-hedef

Ana amaç üzerine odaklanan küçük hedefler belirleyin, amacın büyüklüğüne kapılıp ertelemek için neden bulmadan küçük hedefleri gerçekleştirin, ve onlara odaklanın sonrasında bu küçük hedefler sizi ana amaca götürecektir.

10.Adım / Dikkatini bozucak herşeyden uzak dur.

dikkat-bozmak

Dikkat dağıtıcı tüm nesnelerden uzak durun, her zaman sizin dikkatinizi bozucak bir sürü şey olucaktır eğer amacınıza ulaşmak istiyorsanız odaklandığınız zaman tüm bu dikkat bozucak şeyleri kovmanız gerekecektir.

11. Adım / Başarılı insanlarla beraber ol

başarılı-insan

Başarılı insanlarla beraber olmaya çalışın, son derece odaklı insanlar çevrenizde olduğu sürece her zaman zinde olucaksınızdır ve bu size cesaret verecektir onların başarısı sizleri ateşliyecektir bende başarabilirim sözünü söyletecektir ve başarılı insanları inceleyin onlar neler yapıyorlar nasıl odaklanıyorlar hayata nasıl yaklaşıyorlar ve onlardan tavsiye isteyin bu tavsiyeler işinize çok yarıyacaktır.

12. Adım / İnsanlara güven

Beraber çalışacağınız insanlara güvenin  ve onlarla amacınızı paylaşın onlara güvenirseniz ortada bir güven ortamı oluştuğu sürece onlarda sizler için çalışıcaktır, onlarada küçük ödüllendirmeler yapın.

13. Adım / Akıl hocası edin

network

Sizden daha tecrübeli ve bilgili bir akıl hocanız olsun, onun stratejilerini tavsiyelerini yaşam tarzından örnekler alın, onun yaptıkları şeyler size yol haritası olucaktır.

Kendinize bir network ağı kurun network karşılıklı bir yarardır, Örn. Bir topluma katılın sizden daha bilgili ve tecrübeli insanlar barındıran ordaki insanların ne iş yaptıklarını ve yapabildiklerini öğrendikten sonra onlardan kendinize yarayacak herşeyi almaya çalışın ve kendinizde ne varsa onu vermeye çalışın çünkü networkte sizde birşeyler vermelisiniz yoksa tek kişilik fayda samimiyetsizlik getirir.

14. Adım / Bilgileri topla, dinle, anla, çalış , tekrarla

Mümkün olduğu kadar çok bilgi toplayın, dinleyin anlayın çalışın tekrarlayın, ve öğrenmeye asla kapatmayın kendinizi. tüm insanlara değer verin ne zaman nerede kiminle karşılaşıcağınız belli olmaz, bir gün size yardımları dokunacaktır.

15. Adım / Hesaplı Risk Al

risk

Risk alın ve riski hesaplayın, başarılı insanlar her zaman büyük düşünür ve büyük hareketler etmek isterler , fakat hesabını iyi yapmayanlar başarısız olurlar lakin hesabınızda küçük şeylere çok takılmayın çünkü hesabınız ne kadar uzun sürerse o kadar o işten vazgeçer ve yapmazsınız ve size fırsatların doğmasını beklemeyin ,siz fırsatları kovalamak zorundasınız, eğer kovalarsanız fırsatlar karşınıza çıkıcaktır.

16.Adım / Problemleri Çöz

sorunlar

Sorunları çözün karşınıza çıkan sorunları çözerek ilerleyin çünkü o sorunlar size tecrübe katıcak ve farklı düşünmenize sebeb olucaktır. sorun çıktığı zaman hayıflanmadan sorunun üzerine gidin sorunum var demek yerine her zaman çözümüm var demek daha etkili olucaktır.

17. Adım / Teknolojiyi Kullan

Teknolojiyi ve sosyal medyayı kullanın daha hızlı bir zamanda daha fazla kişiye erişmeniz ve daha hızlı zamanda daha iyi bir şekilde işlerinizi çözmenize yardımcı olucaktır.

18. Adım / Başarısızlık bir fırsattır.

edison

Kalıcı olun başarısızlık sizi yıldırmasın her başarısızlığınız aslında başarıya giden bir  yol olduğunu asla unutmayın , başarısız olarak kendinizi tanımlamayın Örn. Edison ampülü bulmak için 10.000 girişimde bulunmuştur her defasında başarısız olmuştur fakat söylediği şudur ampülü bulamamanın 10.000 farklı yolunu buldum , kendinizi negatif cümlelerden uzak tutun.

Bahane bulmayın, birisine yada birşeye suç bulmayın her hatanızdan başarısızlığınızdan birşeyler öğrenin çünkü hatalar öğrenmek için bir fırsattır.

19. Adım / Herkes aynı haklara sahip olmayabilir.

newton

Hayatta herkes aynı haklara sahip olmuyor olabilir , bundan hayıflanmak yerine bunu bir fırsata çevirmek sizin elinizdedir. Örn. Newtonun başına bir elma düştüğünde newton bundan şikayetçi olabilirdi fakat newton bunun yerine yerçekimi kanunu tespit edip fizik konusunda dünyanın en iyileri arasında oldu.

20. Adım / Başarı mutluluğu garanti etmez.

başarııı

Mutluluk başarıyı garanti etmez, başardıktan sonra mutlu olacağınızın garantisini maalesef alamazsınız, o yüzden başarıya ulaşırken sadece kendinizi değil beraber olduğunuz herkesi mutlu etmeye çalışın, çünkü mutsuzluğunuzda onlar sizin yanınızda olucaktır..

21.Adım / Cesur ol

Başarıya gitmeniz için içinizde korku ve şüphe olmaması gerekir, her durumda pozitif bakış , başarısızlıkların bir fırsat olduğunu unutmayın her başarısızlıktan sonra daha başarılı olacağınız için bir fırsat doğucağını unutmayın.

Umarım bu tavsiyeler sizler için  yararlı olucaktır, okuduğunuz için teşekkürler..

Yorumlarınız bizim için çok değerli.


NO COMMENTS

Leave a Reply