Home Genel Örnek Cv nasıl hazırlanır ?

Örnek Cv nasıl hazırlanır ?

0 3,223 views

Bir iş bulmanın ilk yolu özgeçmiş yani kısaca cv hazırlamaktan geçiyor. Peki bir özgeçmiş hazırlamanın size ne yararı olacak? Özgeçmişinizde neler yazmalı… İşte tüm detaylarıyla etkili bir özgeçmiş / cv hazırlamanın yolları…

Özgeçmiş (Resume) Nedir?

Hedeflemiş olduğunuz şirket veya kurum için başvuran kişinin kişisel deneyim ve tecrübelerinin yer almış olduğu dökümana özgeçmiş (resume) denir. Profesyonel yaklaşımda her başvuru için ayrı özgeçmiş hazırlanmalıdır. Hedeflemiş olduğunuz kariyeriniz doğrultusunda başvuru için belirlemiş olduğunuz kurumlar için kuruma özel özgeçmiş hazırlamak kariyeriniz adına yeni bir başlangıç olabilir.

İyi özgeçmiş yazabilmek için başvuru hedefinizin açık ve net olması gerekir. Özgeçmişinizdeki her kelime deneyiminizi, aldığınız eğitimi ve kişisel kalitenizi belirtmeli, sizi hedeflediğiniz pozisyon için en iyi aday olarak sunmalıdır. Ancak kriterlerinizin altını çizerken abartıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz.

Etkili CV hazırlamana için püf noktalar..

 • Özgeçmişin en fazla 2 sayfa olmalı. (Akademik CV daha uzun olabilir.)
 • Uzun paragraflardan kaçınmalısın. (CV incelemelerine en fazla 1-3 dakika süre ayrılıyor)
 • Birinci ya da üçüncü tekil kişi ağzıyla yazmalısın.
 • Genellikle “Times New Roman” veya “Arial” gibi kolay okunabilen karakterler kullanmalı, 11 ya da 12 punto ile yazmalısın.
 • Kelime ve cümlelerin altını çizmemelisin. (İnternet adresleri hariç)
 • İmla kurallarına dikkat etmelisin.
 • Başvurduğun pozisyona uygun bir ön yazı hazırlamalısın. Genel başvuru yapıyorsan, ön yazında hangi alanda çalışmak istediğinizi belirtmelisin.
 • Ters kronolojik sıra takip etmelisin.
 • Gereksiz bilgiler eklemekten kaçının.
 • Takım elbiseli çekilmiş fotoğraflar eklemelisin.
 • Silik, bulanık, arka planı karışık fotoğraflar eklememelisin.

Özgeçmişinizde neler olmalı?

“Başarının bir sırrı varsa bu, karşımızdakinin görüş ve açısını kavrayarak, olayları bu açıdan görmektir.”

(H.Ford)

Etkili bir CV, aynı zamanda görüşme öncesinde elde ettiğiniz bir avantajdır.Özgeçmiş, başvurulan işe uygun özellikleri ve başarıları özetleyen bir sunumdur. İyi bir özgeçmiş sizin kim olduğunuzu, ne tir becerileriniz olduğunu, ne bildiğinizi ve ne yapmak istediğinizi anlatan bir özettir. Özgeçmişin ayrıntılarda boğulmamış, işverenin talep ettiği soruları net biçimde yanıtlayan bir tarza sahip olması gerekir.

İşverenler:

– “Neden bize başvurdu?”

– “Bizim için neler yapabilir?”

– “Bilgi ve yetenekleri nelerdir?”

– “Kişisel özellikleri, değerleri nelerdir?”

– “Özellikleri işin gerektirdiği özellikler mi?”

-Gibi sorulara yanıt ararlar. Dolayısıyla özgeçmişiniz bu sorulara yanıt verebiliyor nitelikte olmalıdır. Kısacası özgeçmişiniz işverenlere;

– “Ben bu işi yapabilirim.”

– “Ben bu işi istiyorum.”

– “Ben bu işe ve firmaya uyum sağlayabilirim.”

mesajlarını verebiliyor olmalıdır.

Nelerden Bahsetmeliyim?

Kişisel bilgiler:

Bu bölüme isminiz, adresiniz, doğum tarihinizi, sizinle iletişim kurulabilmesi için telefon numaranızı ve e-posta adresinizi yazmanız gerekli.

Eğitim ve nitelikler:

Bu bölüme mezun olduğunuz okullar ve derecelerini ( özelikle üniversite ve üstü bir eğitiminiz varsa) yazmanız gerekli. Ayrıca bitirdiğiniz kurs ve seminerleri , aldığınız sertifikaları da yazabilirsiniz.

İş tecrübeleri:

Özgeçmişinizin en önemli bölümü iş deneyimlerinizin yer aldığı kısım. İşverenler kariyer hayatınız boyunca hangi aşamalardan geçtiğinize dikkat ederler. Bu bölümü yazarken şunlara dikkat edin:

-İlk önce hangi tarihler arasında nerede, hangi pozisyonda çalıştığınızı doğru bir şekilde yazın.

-İş tanımı yapmanız çok önemli. Çalıştığınız pozisyonda neler yaptığınızı anlatın. Bunları yazarken de nasıl bir ortamda kaç kişiyle çalıştığınızı belirtin.

-İş becerilerinizi anlatın. Bu işi yaparken şunu başardım gibi.

İlgi alanları ve başarılar:

Bu kısmı oldukça kısa ve amacına uygun tutmaya çalışın. Bu bölüme yazabileceğiniz bazı maddeler şunlar.

-İlgi alanlarınıza değişik alanlardan hobilerinizi ekleyin. Örneğin sadece spor çeşitleri değil, yaratıcılığınızı kullandığınız hobi alanlarından da söz edin.

-Eski ve klişe deyimleri kullanmayın: “Arkadaşlarımla sohbet etmek” gibi.

-Sıra dışı hobiler kendinizi öne çıkarmanıza yardımcı olabilir. Dağa tırmanma ya da rafting gibi. Bunlar sizin kendinize olan özgüveninizin yüksekliğini gösterir.

-Herhangi bir ekipte liderseniz bundan da söz etmelisiniz. Bu bir spor takımının ya da bowling takımının olabilir. Bu sizin ekip ruhuna uygunluğunuzu gösterir.

Beceriler:

Bu alana bildiğiniz yabancı dilleri okuma, konuşma ve yazma derecelerini ayrı ayrı olacak şekilde yazın. Ayrıca kullanabildiğiniz bilgisayar programları ve dereceleri de bu bölüme yazmalısınız.

Referanslar:

Bu alana sizi tanıyan ve hakkınızda işverenlere tavsiyede bulanabilecek kişileri yazın. Örneğin üniversiteden bir hocanız ve önceki işverenlerinizden biri olabilir. Aile üyeleri referans kısmına girmez.

YAPILMAMASI GEREKEN HATALAR..

Şirketlerin İnsan Kaynakları Uzmanlarına günde sizler gibi yüz binlerce özgeçmiş yollanıyor.Önemli olan bunu doğru zamanda yollamak.Yapılan en büyük hataların başında gönderilme saatleri.Gecenin bir vaktinde ya da günün herhangi bir saatinde cv atarsanız şansınız çok düşük demektir.Çünkü yollanan her özgeçmiş tek tek incelenmiyor.Özellikle mesai saatlerinin başlangıçlarında insan kaynakları uzmanları veri tabanına düşen mailleri inceler.Özgeçmiş yazmak kadar gönderilen zamanda çok önemlidir.

· Medeni haliniz, çocuklarınızın sayısı, boyunuz ya da kilonuz gibi iş başvurusu ile ilgisi olmayan kişisel bilgi vermeyin.

· Maaşınız hakkında herhangi bir bilgi vermeyin.

· Özgeçmişiniz üzerinde el yazınız ile düzeltme yapmayın.

· Özgeçmişinizi çok uzun tutmayın, tek sayfa olması her zaman tercih edilir; iki sayfayı kesinlikle aşmayın.

· Özgeçmişinizi posta ile gönderiyorsanız yanında daktilo ile yazılmış ‘Ön Yazı’ (Cover Letter) göndermeyi unutmayın.

· Özgeçmişinize telefon numaranızı eklemeyi unutmayın.

· Okuyanın daha önceki işinizde tam olarak ne yaptığınızı anlayacağını varsayarak eksik bilgi vermeyin.

. Daha önceki görevlerinizin ne gibi sorumluluklar içerdiğini açıklayıcı kısa iş tanımınızı yazın.

Tüm bu söylediklerime kulak verin.Hesi birbirine zincirle bağlanmış halklar misalidir.Biri eksik oldu mu diğerine ulaşılması çokta mümkün değildir.

Steve Chandlerın da dediği gibi “Başarı sürecindeki ilk adım, ne yapmak istediğinizin görüntüsüne sahip olmaktır.” Çok basit sadece isteyin işte o zaman elde edemeyeceğiniz hiçbir şey kalmayacaktır.

İş ve Kariyer Hayatınızda başarılar..

Yorumlarınız bizim için çok değerli.


NO COMMENTS

Leave a Reply