Home Genel Pazarlamacılar, iletişimciler ve reklamcılar için izlenesi filmler

Pazarlamacılar, iletişimciler ve reklamcılar için izlenesi filmler

0 3,154 views

Pazarlamacılar, iletişimciler ve reklamcılar için izlenesi filmler

Evet Arkadaşlar, pazarlamacılar, iletişimciler ve reklamcılar için izlenesi filmleri sizin için derledim.

1. The Candidate (1972)

IMDB puanı: 7,1
Yönetmen: Michael Ritchie
Oynayanlar: Robert Redford, Peter Boyle, Melvyn Douglas

Bill McKay, Amerikan seçimlerde senatoya adaylığını koymuş genç bir siyaset adamıdır. Kazanmaktan yana pek umudu olmayan McKay seçim pazarlama ve iletişim yeteneği ile kampanyasıyla müessesenin canını sıkmaya niyetlidir.

2. Thank You For Smoking (2005)

IMDB puanı: 7,6

Yönetmen: Jason Reitman
Oynayanlar: Aaron Eckhart, Cameron Bright, Maria Bello

Büyük tütün firmaları için lobicilik yapan Nick Naylor, hayatını sigara üretmeye ve içmeye teşvik ederek kazanmaktadır. Bir yandan sigarayı halk arasında yaygınlaştıracak stratejilere kafa yoran Naylor, diğer yandan 12 yaşındaki oğluna iyi örnek olmaya çalışır.

3. 99 Francs (2007)

IMDB puanı: 7,0
Yönetmen: Jan Kounen
Oynayanlar: Jean Dujardin, Jocelyn Quivrin, Patrick Mille

Paris menşeli prestijli bir reklam ajansının kreatif departmanında çalışan Octave, yaratıcılığının önüne taş koyan müşterilerden ve vasat pazarlama müdürlerinden bunalır. İç dünyasının git gide çökmekte olduğunu hisseden reklamcı, herkese bir ders vermek ve kendisini kovdurup bu dünyadan uzaklaşmak için sektörün sınırlarını zorlamaya karar verir.

 

4) JOBS

Önerilerimize ikinci bir biyografiyle devam ediyoruz. Vizyona yeni giren filmlerden JOBS‘da,Ashton Kutcher‘ı Apple’ın efsanevi yaratıcısı Steve Jobs olarak izliyoruz. Ben film eleştirmeni değilim, ama yine de şunu söylemem gerek: Bu filmi izlerken zevk alacak kişilerin geneli İş ve Pazarlama Dünyası mensupları olacaktır. Bu konulara ilgi duymayan biri için fazla yavaş bir film.

JOBS ile The Social Network arasında çok fazla benzerlik var aslında. Aynı soruyu sorduruyor: Ürün yaratanın mıdır? Fikir aklına gelenin midir? Yeni bir soru ekleniyor: Ürün, bu ürünü pazarlayanın olabilir mi?

Steve Jobs aslen bir bilgisayar mühendisi değil. Diplomalı bir pazarlamacı da değil ama belli ki doğuştan pazarlamacı ve vizyon sahibi bir kişi. (Kişisel hayatında ise o kadar başarılı bir insan olmadığını görebiliyoruz. Bu da konumuzdan uzak apayrı bir etik tartışmanın başlığı olabilir.) Bu filmde hissedeceğiniz vurgular: Basitlik (Kullanım kolaylığı), Farklılaşma ve ürünü önce kendin sev sonra başkaları da sever. Steve Jobs’ın başarılarından da hatalarından da çıkarılacak çok ders var.

2) The Joneses

Bu film bir pazarlamacı için tam bir ütopya! Word of Mouth Marketing dediğimiz, kulaktan kulağa yayılma yoluyla gerçekleşen pazarlama iletişiminin sınırları ne kadar zorlanabilir? Bir aile düşünün… Bakımlı bir anne, karizmatik ve başarılı bir baba, dikkat çekici güzellikte bir kız ve yakışıklı erkek çocuğu. Bu aile şehrin lüks semtlerinden birine taşınıyor, insanlarla arkadaş oluyor. Komşuları onlara ve sahip oldukları her şeye gıpta ediyor… Yalnız bilmedikleri bir şey var: Bu aile tamamıyla bir reklam!

Yorumlarınız bizim için çok değerli.


NO COMMENTS

Leave a Reply