Home Pazarlama Dijital Pazarlama Twitter Reklam Modelleri ve Reklam Nasıl Yapılır

Twitter Reklam Modelleri ve Reklam Nasıl Yapılır

Twitter birçok özelliğe sahip ve çok fazla kişinin kullandığı sosyal medya platformudur. Son zamanlarda Twitter birçok özellik ve o özelliklerin nasıl kullanıldığını açıkladı. Atılan reklam tweetleri insanların dikkatlerini çekerek satışta büyük bir artış görülmesine sebep olmuştur. Bu yüzden sizde reklam vermek istiyorsanız Twitter ın bunun için oluşturduğu bir form var bu formu doldurarak reklamınızı yapabilirsiniz yada google’dan araştırırsanız twitter’ın anlaşmalı olduğu bir ajans ile bu reklamı verebilirsiniz.

Bu formun içeriklerinde bütçeniz iletişim bilgileriniz gibi doldurmanız gereken alanlar var. Twitter ‘ın reklam seçenekleri üçe ayrılıyor. Bunlar; sponsorlu hesaplar sponsorlu tweetleri ve sponsorlu gündemdir.

Sponsorlu Hesaplar:

Bu hesaplar takipçi sayınızı arttırmak için etkili hesaplardır. Aynı zamanda sizi takip edenler atacağınız tweetleri merak edip beklemektedirler. Twitter ‘ın ”kimi takip etmeli” bölümünde markanızı takip etme olasılığı yüksek olan kişilere sizin markanızda gösterilecektir. Bu bölümde sizin markanızın görünmesini istediğiniz ülkeleri de seçebiliyorsunuz. Örneğin; Markanızın Almanya’da görülüp İtalya’da görülmesini istemiyorsanız bunu ayarlar kısmından ayarlayabiliyorsunuz. Dünya’nın her yerine reklamınızı ulaştırabilirsiniz.

Sponsorlu Tweetler:

Twitterda atacağınız tweet için ayarlamış olduğunuz anahtar kelimeler vardır. Mesela anahtar kelimeniz ” deniz ” olsun. Bir kişi arama motoruna bir arkadaşının adını yazıp aratsa bile sizin reklamınız çıkar ve bu çıkan reklamda o kişinin ilgisini çekerek sizi takip etmesini sağlar. Sponsorlu tweetlerin ücreti ise retweet favorilere ekleme ya da mesaja gelen yanıtların sayısına göre değişmektedir.

Sponsorlu Gündem:

Burada sponsorlu gündem sayfasının ilk sırasında olduğunuzda bu sayfada ki kişiler sizi fark eder ve bakmak isterlerse sizin paylaşmış olduğunuz sponsorlu tweetlere ulaşırlar.

Twitter paylaştığınız reklamların işe yarayıp yaramadığını da öğrenmeniz için bir sistem oluşturmuştur. Bu sayede reklamlarınızın kişiler üzerindeki etkisini ölçebilirsiniz. Kaç kişinin reklamınızı gördüğü kaç kişinin retweetlediği favorilerine ekleyen kişilerin sayısı reklamınıza yanıt verenlerin sayısını öğrenebilir ve reklamlarınızın ne kadar ilgi gördüğü konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Twitterda bir reklam paylaştığınızda ya da bir kampanya başlattığınızda kaç kişinin retweet ettiği kaç kişinin favorilerine eklediği ve kaç kişinin bu reklama yanıt verdiğini bir tablo sayesinde görebilirsiniz. Daha sonra da reklamınızın görülme sayısına göre kişilerden gelen tepkilere göre ve onların isteklerine göre reklamınızın içeriklerini değiştirebilir ya da daha fazla bilgi isteyen kişiler için farklı bilgiler yayınlayabilirsiniz. Twitter ‘ın oluşturmuş olduğu zaman çizelgesiyle her tweetinizin performansını görebilirsiniz. Bu performans sayesinde istediğiniz kadar kitleye seslenmiş olup reklamınızın ya da kampanyanızın istediğiniz gibi kişilere ulaştığını ve gösterilen ilginin arttığını göreceksiniz.

Reklamlarınız ve kampanyalarınız belli bir kitleye ulaştıktan sonra kişilerin sizin belirlediğiniz anahtar kelimeyle mention yapması hem yaptığınız reklamı birçok kişiye ulaştırır hem de Trend Topic listesine taşır. Bu sayede bütün Dünya’nın sizin reklamınızdan haberi olur. Trend Topic listesinde görülen bir haber ya da reklam birçok kişinin ilgisini çeker ve kişiler bu haberi araştırmak için sizin yapmış olduğunuz reklama tıkladıklarında ve retweet ya da favorilerine eklediklerinde reklamınız daha çok kişiye ulaşmış olur. Son zamanlarda Twitter reklam paylaşma konusunda iyice ilerlemiş ve hem kendi reklam bütçesini hem de reklamı veren kişilerin bütçesini epey arttırmıştır.

Twitter Reklam Modelleri ve Reklam Nasıl Yapılır konusunda sizlerinde ekliyeceği fikirler olursa ve yorumlarınızı yazarsanız çok daha güzel bir yazı dizisi olucaktır.

Yorumlarınız bizim için çok değerli.


NO COMMENTS

Leave a Reply